Dzień Rodziny Adwentowej + dodatek!
5 czerwca 2016
Ognisko integracyjne w Chrosnej
3 października 2016
Pokaż wszystkie

Reportaż z doliny waldensów

Podróż śladami Waldensów to wydarzenie, na które nasze dzieci czekały z wypiekami na twarzy. Kim byli, przed czym uciekali i jak żyli pierwsi włoscy protestanci? I dlaczego za swoje schronienie wybrali niedostępne Alpy… Przeczytaj fragment książki „Apokalipsa” Jonatana Dunkela i obejrzyj fotorelację z wyprawy!

Kim byli waldensi?

Waldensi byli jednymi z pierwszych, którzy przetłumaczyli Pismo Święte na rodzimy prowansalski język. Z narażeniem życia, często jako kupcy, docierali w odległe tereny Europy, w tym także do Polski, rozprowadzając małe fragmenty Słowa Bożego, które mogli po kryjomu przemycić.

Ich nazwa oznaczała „ludzi górskich dolin”. Zapewne stąd bierze się przydomek Piotra z Lyonu (Waldo), pod którego przywództwem waldensi zorganizowali pracę misyjną na europejską skalę. […] Materiał historyczny świadczy […] [że] Lud Boży żył w górach Piemontu od czasów rzymskich, ukrywając się tam przed prześladowaniami ze strony odstępczego kościoła.

Krucjata przeciwko waldensom

W XV wieku, kiedy papież Innocenty VIII przyobiecał w swej bulli odpust grzechów wszystkim, którzy wezmą dział w krucjacie przeciwko waldensom, wydawało się, że to ich koniec, tym bardziej, że król francuski oddał do dyspozycji legata papieskiego kilkanaście tysięcy żołnierzy. Krucjaty, przyniosły waldensom wiele cierpienia i szkody. Żołnierze palili ich domy, niszczyli pola, rabowali dobra, zabijali kobiety, dzieci, starców. Waldensi wytrwali jednak przy Słowie Bożym, w XVI wieku przekazali niesioną przez siebie od czasów apostolskich pochodnię Reformacji. Byli świadkami wielu Bożych cudów… dając świadectwo okrutnym czasom, w jakich żyli. Wybierz się z nami w podróż w ślad za waldensami i odkryj czym jest prawdziwy sens życia…

Comments are closed.